bonyad

آشنایی با بنیاد نهج‌البلاغه

همانطور که مستحضرید بنیاد  نهج‌البلاغه در سال 1355 کار خود  را  با تحقیق و پژوهش در متن نهج‌البلاغه آغاز کر د و تا  سال 1357 و پیروزی  انقلاب  اسلامی بطور  محدود  فعالیت خود  را پی‌می‌گرفت پس از پیروزی انقلاب اسلامی و بازشدن فضای فرهنگی و علمی و برداشته شدن موانع حکومت گذشته گسترش پیدا کرده و با پیام  امام (ره) به کنگره هزاره نهج‌البلاغه  رسماً  افتتاح شد و اوج گرفت بطور­ی که کنگره‌ها تا شانزده سال ادامه پیدا کرد و موج رسانه‌ای  و تبلیغی آن مردم را با این کتاب گرانسنگ و فرهنگ علوی تا حدودی آشنا کرد.

اطاق فکر این بنیاد  که همواره از رهنمودهای شخصیت‌های برجسته علمی چون شهید مطهری و شهید بهشتی و مقام معظم رهبری و علامه فقید محمدتقی جعفری و دکتر سید جعفر شهیدی و … برخوردار بود، تلاش می‌کرد منشور جاودانه علوی را محور کار خود قرار داده و با استفاده از آن و استخراج علوم نهفته در­آن بزبان روز، نسل جوان و دانشجو را سیراب و سرشار سازد .

خوشبختانه علماء و دانشمندان اسلامی از سراسر کشور و دیگر کشورها همفکری کرده بطوری
‌که تا حدود یکصد و هفتاد اثر ارزشمند تألیف و تحقیق و منتشر گردیده است.

می‌توان گفت برای اولین بار در تاریخ تشیع چنین مجموعه‌ای در فضای علمی و موفقیت اجتماعی سیاسی توانسته چنین موجی را در جامعه و نزد عموم مردم بوجود آورده و در رسانه‌ها منعکس سازدو حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها را تحت تأثیر قرار دهد.

در آغاز باید به پیام امام در معرفی این کتاب نفیس اشاره کرده که در آغاز پیروزی انقلاب اسلامی و حمله صدام علیه این انقلاب نوپا و نیز فعالیت‌های تخریبی و ترورهای گروهک‌های ضد انقلاب هیچکدام مانع از حرکت فرهنگی اصیل اسلامی  که در نهج‌البلاغه متبلور است نشد و آن بزرگوار با کمال گشاده‌رویی و تشویق این حرکت جدید علمی فرهنگی را تأیید کرده و پیام جان خود را صادر فرمودند.

پس از این پیام بود که بنیاد نهج‌البلاغه رسمیت پیدا کرد و نهادها و ارگان‌های رسمی کشور با آن همکاری می‌کردند.

نکته دیگر استقبال مردم بخصوص قشر جوان و تحصیلکرده حوزه و دانشگاه  و نیز توده مردم متدین و اسلام خواه بودند که گمشده خود را در این مجموعه و کتاب ارزشمند می‌دیدند .

اکنون حدود چهل سال است که از آغاز این فعالیت‌ها می‌گذرد در طول این  سال‌ها چه در داخل و چه خارج کشور هر جا سخن از نهج‌البلاغه به میان می‌آید و کتاب‌ها و رساله‌های مربوطه در اختیار قرار می‌گیرد همه با جان و دل  آن‌را پذیرا بوده و گمشده خود را می‌یابند.

این کتاب‌، یک  کتاب معمولی نیست که با یک‌بار خواندن به همه ابعاد آن رسید بلکه کتابی است دون کلام خالق و فوق کلام مخلوق است؛ که در عبارات  کوتاه آن  دنیایی از علوم و معارف ناب و دستورهای زندگی فردی و اجتماعی  نهفته است.

در هرصورت فعالیت‌های بنیاد توانست تا حدودی از غربت و مظلومیت میراث گرانقدر علوی بکاهد و نه تنها در مجامع علمی بلکه در فرهنگ عمومی و نهادهای اجتماعی و شهری  نیز راه یافت و در دستور کار آن‌ها قرار گرفت. گرچه تا رسیدن به مطلوب راهی طولانی در پیش داریم که انشاءالله با همت مردان خدا و شیعیان راستین امام همام هرچه سریع‌تر خواهیم رسید.

اینک به اهم اقدامات انجام شده فهرست‌وار در سه بخش اشاره می‌شود:

 

بخش اول: همایش‌ها ،امور بین‌الملل و مسابقات

1- برگزاری شانزده کنگره داخلی و بین­المللی که کنگرة اول آن تحت عنوان کنگره هزاره نهج‌البلاغه با پیام امام گشایش یافت و ده‌ها نفر از شخصیت‌ها  ی علمی و فرهنگی جهان اسلام در آن شرکت و سخنرانی نمودند.

2- ترجمه نهج‌البلاغه به زبان‌های زنده دنیا، انگلیسی ، فرانسه ، اردو، هندی ، بنگالی ، کلمات قصار به 13زبان

3- مسابقات حفظ نهج‌البلاغه در مدارس سراسر کشور که با همت و همکاری وزارت آموزش و پرورش سالیان متمادی بر­گزار می‌شد و هرسال حدود  2 الی3 میلیون نفرازدانش‌آموزان بطور داوطلب شرکت می‌کردند.

4-برگزاری نمایشگاه نهج‌البلاغه در ترکیه و آلمان

5- همایش نهج‌البلاغه در اندونزی

6- اقدام برای ثبت عهدنامه مالک اشتر در یونسکو

بخش دوم: آموزش

بنیاد نهج‌البلاغه غیر از برگزاری جلسات و کلاس‌های گوناگون اقدام به دو امر مهم در آموزش کشور به‌طور رسمی  نمود.

نخست در حوزه علمیه قم اقدام به تأسیس مرکز آموزش تخصصی نهج‌البلاغه نمود که با مجوز و همکاری حوزه علمیه قم هر ساله از میان حدود یکصد نفر پانزده  نفر را گزینش کرده  وبه مدت سه سال تحت آموزش ویژه قرار داده که پس از پایان دوره مزبور بعنوان مربی نهج‌البلاغه از طرف حوزه  علمیه قم مدرک  فوق لیسانس به آنان داده می‌شود که در طول 12 سال  ادامه داشته و حدود 80نفر فارغ‌التحصیل  شده‌اند.

این مرکز یکی از مراکز دروس جنبی حوزه محسوب می‌شود. خوشبختانه این مرکز توانسته علم حدیث را پس از قرن‌ها بی مهری و کم توجهی دوباره به صحنه آورده ودر حوزه‌های علمیه و در جمع فضلا و طلاب مطرح کرده  و نظر اساتید را به این مهم جلب نماید.

در این مرکز تاکنون بیش از پنجاه هزار نفر از مدرسین تدریس کرده‌اند .

اقدام دیگر بنیاد در دانشگاه‌ها و از طریق وزارت علوم بود که  رشته نهج‌البلاغه را در سطح فوق لیسانس به تصویب وزارتخانه علوم رساندو هم‌اکنون همه دانشگاه‌های مربوطه سراسر کشور می‌توانند در این رشته دانشجو بگیرند که دانشگاه پیام‌نور، دانشگاه علوم حدیث، دانشگاه کاشان و دانشگاه یزد در حال حاضر  در رشته نهج‌البلاغه داننشجو دارند.

نیز بنیاد موفق شد پژوهشکده نهج‌البلاغه را هم راه‌اندازی کرده و در مقطع دکتری از طریق کنکور سراسری دانشجو بگیرد که بحمداله هر ساله ادامه دارد.

قسمت دیگر آموزش نهج‌البلاغه ؛ بخش مکاتباتی هست که سالیان متمادی بیش از هشت هزار دانش‌پژوه از سراسر کشور از طریق مکاتبه دوره‌های آشنایی با نهج‌البلاغه را گذرانده و در  حال حاضر در صدد راه‌اندازی شبکه آموزش مجازی هستیم که انشاءالله با همت خیرین و علاقمندان به فرهنگ علوی بتوانیم پیام  امام علیه السلام را به سراسر جهان برسانیم.
بخش سوم: تحقیق وپژوهش

در این بخش تاکنون موفق شده‌ایم، در مورد  بیش از یکصد و چهل کتاب و رساله، تحقیق و ترجمه و تألیف نماییم که بیشتر  آن‌ها بارها به چاپ  رسیده است.

نسخه‌های خطی و قدیمی نهج‌البلاغه و شروح کهن را مورد تحقیق قرار داده  و برای چاپ آماده

می‌نماید در این میان سه پژوهش مهم بیشتر جلب توجه می‌کند.

1) تحقیق نسخه‌های قدیمی نهج‌البلاغه توسط آیت‌ا… خزعلی و علامه عطاردی
2) تحقیق دیگری توسط حجت‌الاسلام دکتر سید جواد مصطفوی و گروه‌های همکار
3) تحقیق جامع و کامل درباره کل کلمات حضرت  امیر که در 30مجلد به چاپ رسیده است.
اما بعد،
حال با توجه به توضیحات فوق الذکر و با هدف توسعه و  ترویج فرهنگ علوی، بنیاد نهج البلاغه آمادگی خود را بمنظور ارائه خدمات زیر اعلام می­نماید:
1) برگزاری دوره­های آشنایی با نهج البلاغه “مقدماتی”. (عمومی)
2) برگزاری دوره­های آموزش ضمن خدمت. (عمومی)
3) برگزاری دوره­های آموزش مدیریت در پرتو نهج البلاغه. (که در دو سطح برگزار میگردد)
4) برگزاری کارگاه­های آموزشی مدیریت علوی در سازمان.
5) برگزاری مسابقات نهج البلاغه برای خانواده­های محترم پرسنل.( درسه سطح)
6) ارائه کتاب و محصولات فرهنگی.